Jak zadbać o odpowiednią wentylację basenu?
Własny basen to znakomity sposób na utrzymanie dobrej kondycji oraz relaks. W naszym klimacie utrzymanie basenu odkrytego poza sezonem letnim jest jednak dość kosztowne ze względu na straty ciepła i konieczność ciągłego podgrzewania wody do wysokiej temperatury. O wiele lepiej mogą się sprawdzić baseny kryte, które, choć droższe na etapie zakupu i projektowania, okazują się łatwiejsze w utrzymaniu. W takim przypadku poza instalacją do uzdatniania wody basenowej konieczne będzie również zadbanie o właściwą wentylację. Zobaczmy, dlaczego to ważne i jakie rozwiązania sprawdzają się najlepiej.
Dlaczego wentylacja basenu jest ważna?
Korzystanie z basenu oznacza konieczność zadbania o odpowiednią jakość powietrza. W takim przypadku nie wystarczy zwykły system wentylacyjny, ponieważ w pomieszczeniu będzie panowała wyższa wilgotność ze względu na znaczne parowanie wody. Duża jej ilość sprzyja korozji elementów metalowych oraz rozwojowi grzybów, a przy tym powoduje dyskomfort użytkowników. Duża wilgotność to także problem pary wodnej skraplającej się na przeszkleniach. Nie można też zapominać, że z uwagi na większą kubaturę nie sprawdzą się tu klasyczne metody ogrzewania z grzejnikami czy instalacją płaszczyznową. Najkorzystniejszym rozwiązaniem może się okazać ogrzewanie nadmuchowe. Jest ono w stanie zarazem wymieniać powietrze, które może być łatwo osuszane oraz gwarantuje stały dopływ ciepła.
Jakie systemy można zastosować?
Ze względu na możliwe oszczędności najlepszym rozwiązaniem będzie zaprojektowanie i montaż systemu nawiewnego z rekuperacją. Pozwoli to na odzyskiwanie znacznej części energii cieplnej do ogrzewania powietrza nawiewanego, a jednocześnie ułatwi jego osuszanie. Co ważne, system tego typu może współdziałać również z urządzeniami klimatyzacyjnymi, co będzie szczególnie pożądane latem. Plusem będzie też pozbywanie się z powietrza wszelkich zanieczyszczeń za sprawą jego dokładnej filtracji. Dobrym pomysłem będzie wykorzystywanie do wytwarzania energii grzewczej lub chłodzenia wysokowydajnej pompy ciepła.