Dlaczego badać wodę w kranie i ile to kosztuje?
Wodę w kranie warto badać po to, aby być pewnym, że można ją spożywać bez ograniczeń, bezpośrednio z ujęcia wody. Wiedza, dotycząca składu wody będzie również niezbędna, po to, aby móc określić, która metoda jej uzdatniania będzie najlepsza.
Badania można przeprowadzić w jednym z trzech poniższych punktów:
-
w stacjach sanitarno-epidemiologicznych, czyli w SANEPIDach,
-
w prywatnych laboratoriach,
-
w niektórych firmach, sprzedających filtry do wody.
Sprawdź, co wykryje badanie wody i ile kosztuje, a także jakie są sposoby jej uzdatniania.
Jak przebiega badanie wody?
Analiza wody z kranu składa się z dwóch części: analizy fizykochemicznej oraz analizy mikrobiologicznej. Można je wykonać oddzielnie, zdecydować się tylko na jeden rodzaj analizy lub wykonać je podczas jednego badania. Analiza fizykochemiczna polega na opisaniu dwunastu parametrów wody, w tym przede wszystkim stopnia jej zmętnienia, jej barwy, twardości zapachu oraz stopnia utlenialności. Podczas badania fizykochemicznego określa się również odczyn wody, a także procentowe stężenie w cieczy takich substancji jak amoniak, azotany, azotyny, żelazo, chlorki i mangan. Cena tej części badania wynosi około 280 złotych.
Analiza mikrobiologiczna polega natomiast na zbadaniu, czy w wodzie występują trzy groźne dla zdrowia bakterie, czyli bakterie z grupy coli, Escherichia coli oraz paciorkowce kałowe. Koszt analizy mikrobiologicznej wynosi około 130 złotych. Ceny mogą nieznacznie wahać się w zależności od miejsca przeprowadzania badań oraz tego, czy woda pochodzi z własnego ujęcia, na przykład studni, czy z miejskich wodociągów.
Jakie metody uzdatnia wody można wyróżnić?
Jeśli w trakcie analizy cieczy zostaną wykryte w niej szkodliwe substancje lub jeśli jej parametry nie spełnią twoich oczekiwań i woda okaże się niezdatna do picia nie panikuj. Istnieje bowiem kilka sprawdzonych sposobów na uzdatnienie wody, czyli na pozbycie się z niej groźnych związków oraz na poprawienie jej parametrów. Można zastosować filtry do wody na węglu aktywnym, odwróconą osmozę lub zamontować filtr mechaniczny, który zmiękczy twardą ciecz. Filtry do wody na węglu aktywnym usuną z cieczy chlor i jego związki, a także zanieczyszczenia organiczne i nieprzyjemne zapachy.
Oferowane przez nas stacje, wykorzystujące zjawisko odwróconej osmozy, zatrzymają z kolei aż do 99% szkodliwych substancji, znajdujących się w wodzie. Usuną bakterie, wirusy, patogeny i drobnoustroje, a także poprawią właściwości fizyczne oraz chemiczne wody. Systemy odwróconej osmozy stosowane są na dużą skalę w laboratoriach, szpitalach, gastronomii oraz w myjniach samochodowych.
Inną oferowaną przez nas formą uzdatniania wody jest jej zmiękczanie za pomocą specjalnych zmiękczaczy, współdziałających z filtrem mechanicznym. Twarda woda, z dużą ilością wapnia oraz magnezu, prowadzi do powstawania kamienia w urządzeniach, które wykorzystują do swojego działania H2O. Z filtrem mechanicznym urządzenia te będą działać dłużej i sprawniej. Naszym klientom oferujemy także odmanganianie i odżelazianie wody. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą.