Czym jest stacja uzdatniania wody?
Stacje uzdatniania wody to zespół maszyn oraz urządzeń, służących do dostosowania właściwości fizycznochemicznych wody do wymagań, wynikających z jej przeznaczenia. Stosowane w stacjach uzdatniania wody filtry mają za zadanie doprowadzenie zanieczyszczonej wody do odpowiedniego stanu czystości.
Stosowane są dla potrzeb komunalnych, przemysłu, przemysłu spożywczego, medycyny i farmacji. Do głównych metod uzdatniania wody należy:
-
odżelazianie,
-
zmiękczanie,
-
demineralizacja,
-
odwrócona osmoza.
Przyjrzyjmy się im bliżej.
Na czym polega zmiękczanie wody?
Oferowane przez naszą firmę zmiękczanie wody polega na zastosowaniu specjalnych zmiękczaczy oraz filtra mechanicznego, który zabezpiecza określone części zmiękczacza: głowicę sterującą i żywicę jonowymienną. Dzięki filtrowi urządzenie pracuje dłużej i sprawniej, nie zanieczyszczając się. Warto pamiętać, że twarda woda zawiera dużą ilość jonów wapnia oraz magnezu, co prowadzi do powstawania kamienia. Kamień z kolei stanowi poważne zagrożenie dla działania urządzeń AGD oraz niektórych maszyn. Dlatego też zmiękczanie wody jest zalecane w różnych gałęziach przemysłu. Ze stacji uzdatniania wody często korzystają także firmy z branży włókienniczej. Woda, wykorzystywana podczas produkcji ubrań musi być bowiem nie tylko miękka, lecz również pozbawiona związków żelaza oraz manganu, które negatywnie wpływają na kolor i strukturę materiału.
Jak działają filtry na węglu aktywnym?
Kolejną oferowaną przez nas metodą stosowaną w stacjach uzdatniania wody jest użycie filtrów na węglu aktywnym, które oczyszczają wodę z chloru oraz jego związków, a także z różnego rodzaju zanieczyszczeń organicznych. Dzięki specjalnym filtrom woda jest także pozbawiona nieprzyjemnego zapachu oraz charakterystycznego, żółtego zabarwienia. Węgiel aktywny produkowany jest z wybranych gatunków węgla kamiennego. Filtry węglowe cieszą się szczególną popularnością wśród przedstawicieli branży spożywczej oraz przetwórstwa żywności. W przemyśle spożywczym bowiem wykorzystuje się wodę pitną o podwyższonej jakości, pozbawioną utleniaczy, związków zapachowych oraz azotanów.
Uzdatnianie wody poprzez zastosowanie procesu odwróconej osmozy
Naszym klientom oferujemy także uzdatnianie wody poprzez zastosowanie procesu odwróconej osmozy, polegającego na transporcie rozpuszczalnika, czyli wody, przez membranę, która przepuszcza rozpuszczalnik. Jednocześnie membrana nie przepuszcza substancji rozpuszczonych, na przykład soli. Przepływ wody w kierunku przeciwnym do naturalnego następuje na skutek przyłożenia po stronie stężonego roztworu wysokiego ciśnienia zewnętrznego. System odwróconej osmozy skutecznie zdemineralizuje wodę, a także usunie z niej bakterie, wirusy oraz patogeny. Stosowany jest najczęściej w laboratoriach, szpitalach, kotłowniach, gastronomii i w myjniach samochodowych oraz w firmach, zajmujących się galwanotechniką. Tam bowiem potrzebna jest zdemineralizowana woda o niskim przewodnictwie.
Serdecznie zapraszamy do skorzystania z naszych usług uzdatniania wody.